Historia czajnika Kelly Kettle.


Bracia Patrick i Seamus ( dyrektorzy firmy )są bardzo dumni i szczęśliwi z bycia czwartym pokoleniem „Kelly”. Pragną zaproponować Wam wspaniałe czajniki i sprzęt kempingowy. Idąc w ślady swojego ojca Padraic’a, dziadka Jim’a oraz pradziadka Patrick’a, bracia Kelly nadal kontynuują rozwój marki „Kelly Kettle” i dostarczają Wam, lojalnym klientom, nowe ekscytujące produkty i sprzęt.

Seamus and Patrick Kelly, Directors of the Kelly Kettle Co.


Lata 90-te XIX w.

Pierwszy czajnik powstał w latach 90-ych XIX w. na malej farmie na brzegu jeziora Lough Conn w hrabstwie Mayo w Irlandii. Podczas majsterkowania w szopie w mroźne, zimowe dni i po wielu eksperymentach, młody Patrick Kelly (prapradziadek teraźniejszych właścicieli firmy), rolnik i wędkarz, stworzył swój pierwszy czajnik z blaszanej puszki. Czajnik działał wyjątkowo dobrze, ale po częstym używaniu wypalił się. Po zrobieniu mnóstwa czajników z puszek, Patrick Kelly w końcu wymyślił miedziany czajnik, który był bardziej trwały. Słuch o jego czajniku szerzył się wśród lokalnych wędkarzy i przewodników, a dzięki opinii angielskich wędkarzy czajnik otrzymał cudowny wygląd.


Lata 50-te XX w.

Jim, syn Patrick’a, a pradziadek obecnych właścicieli firmy, był znanym wędkarzem i przewoźnikiem na lokalnym jeziorze Lough Conn. Ponieważ czajnik był wygodny i znany ze swojej szybkości w gotowaniu wody, Jim zawsze zabierał go ze sobą na każde łowienie ryb. Czajnik Kelly Kettle stawał się coraz bardziej popularny wśród wędkarzy w zachodniej Irlandii. Wtedy jeszcze produkcja czajnika była postrzegana jako hobby i dlatego też czajnik istniał tylko w jednym rozmiarze (czajnik Base camp aluminiowy z pojemnością 1,6 l).

Jim Kelly in 1964 with a party of Welsh Anglers enjoying Tea from the Kelly Kettle

Na zdjęciu powyżej dziadek Patrick’a i Seamus’a (siedzący z tyłu w centrum) jedzą posiłek w Lough Conn z grupą walijskich wędkarzy w 1964 roku.


Lata 70-te XX w.

Coraz szybszy i tańszy transport spowodował większy napływ turystów odwiedzających Irlandię w latach 70-tych i 80-tych. W rezultacie coraz więcej przybyszów, głównie z Wielkiej Brytanii i Niemiec, po raz pierwszy zobaczyło i wypróbowało czajnik Kelly Kettle. Wraz ze wzrostem liczby wędkarzy wzrósł popyt na czajnik, w wyniku czego stało się oczywiste, że trzeba zrobić coś, aby zwiększyć jego produkcję. W latach 70-ch Padraic Kelly (ojciec obecnych dyrektorów) wdrożył nowoczesne techniki produkcyjne, ale firma nadal była rodzinnym biznesem. Z biegiem czasu powstał kolejny rozmiar czajnika, mały aluminiowy model „Trekker” oraz zostały stworzone aluminiowe zestawy kuchenne. Nadal była to bardzo mała firma rodzinna. Jednakże dzięki reputacji, jaką stworzył Padraic’a, jako wędkarz na Lough Conn i jego regularnym występowaniem jako członek stowarzyszenia wędkarzy w Irlandii, wiadomość o czajniku zaczęła się rozprzestrzenia

.Następnie, wraz z pojawieniem się Internetu, wiadomości o Kelly Kettle rozprzestrzeniła się na całym świecie: do USA, Kanady, Afryki Północnej, Japonii, Australii itp.

Padraig Kelly and the Kelly Kettle On Lough Conn

Padraig Kelly (siedzący w lewo) w 1985 roku. Obok niego stoi Martin Cawley, inny znany przewodnik wędkarski na Lough Conn w hrabstwie Mayo w Irlandii.Teraźniejszość

Patrick i Seamus przejęli kierownictwo firmy Kelly Kettle Company w 2005 r. i wykorzystali swoje doświadczenia z zdobyte w karierze bankowości komercyjnej i międzynarodowego marketingu w biznesie. Szybko opracowali nowe modele czajnika Pot-Support i Medium „Scout” - oba z aluminium. Jako bardzo mała firma rodzinna, która była dość stagnacyjna, uznali, że istotne jest uzyskanie opinii od klientów, aby przekonać się, na jakie produkty jest zapotrzebowanie. Szybko okazało się, że popyt na produkty aluminiowe na świecie spada! Naczynia aluminiowe naprawdę wychodzą z mody w alarmującym tempie. Zamiast tego zaobserwowano rosnący popyt na produkty ze stali nierdzewnej, zwłaszcza w krajach takich jak Wielka Brytania, Niemcy, Japonia, USA i Kanada. Nastały trudne czasy dla firmy Kelly Kettle. Właścicieli musieli podjąć trudne decyzje, zainwestować dużo własnych funduszy i spróbować produkować czajniki z stali nierdzewnej. Na szczęście dokonano dobrego wyboru. Po znacznych inwestycjach, wielu poszukiwaniach, próbach i błędach, udało się ostatecznie wyprodukować pierwszy czajnik „Base Camp” ze stali nierdzewnej, który okazał się niezwykle popularny i prawdopodobnie uratował firmę „Kelly Kettle” przed bankructwem. Wyprodukowano zestawy do gotowania ze stali nierdzewnej oraz stalową wersję garnka, a wkrótce potem inne akcesoria ze stali nierdzewnej. Wszystkie trzy rozmiary czajników są teraz dostępne zarówno ze stali nierdzewnej, jak i aluminium. Latem 2014 roku wprowadzono na rynek akcesoria do piecyka Hobo ze stali nierdzewnej, aby umożliwić łatwe gotowanie na podstawce czajników. Wprowadzono również wysokiej jakości zestaw ze stali nierdzewnej Camping Cup z popularnymi funkcjami. Niedawno dodano stalowy zestaw Camping Plate, nową ofertę „Ultimate-Kit Value Deal” i gwizdek na większe czajniki (modele „Base Camp” i „Scout”), które teraz gwiżdżą , gdy woda się zagotuje. Jest również wiele innych produktów (cały sprzęt kempingowy) na etapie rozwoju i niektóre z nich zostaną wprowadzone w 2018/2019 roku.


Niektóre rzeczy nigdy się nie zmieniają

Na zachodnim wybrzeżu Irlandii tradycja korzystania z czajnika w porze lunchu sięga lat 90-ych w XIX wieku. Projekt niewiele się zmienił od czasu jego wprowadzenia. Jezioro Lough Conn było i nadal jest znane z dziko żyjącego pstrąga potokowego i łososia w rzece River Moy. Okolice jeziora dostarczało ( i nada dostarcza) odpowiednią ilość paliwa do rozpalenia czajnika. W wilgotne i burzliwe dni miejscowi przewodnicy wędkarscy pilnowali małego ogniska na brzegu jeziora. Kubek gorącej herbaty lub zupy czekał tam zawsze na każdego, kto potrzebował, a czajnik byłby wielokrotnie gotowany, gdy przybywały dodatkowe łodzie pełne wędkarzy. Tradycja nakazywała, aby zarówno przewodnik wędkarski, jak i jego goście (zwykle 2 wędkarzy na jego łódce) razem zbierali z brzegu jeziora suche paliwo do czajnika. W zamian za gościnę, przewodnik mógł otrzymać od wędkarzy lunch i być może kropelkę whisky! ;-)

Do dziś rodzina Kelly świadczy usługi wynajmu łodzi i usługi przewodników w Lough Conn w hrabstwie Mayo. Odwiedzający wędkarze są dziś tak samo, jak kilkaset lat temu, zaintrygowani tym, z jaką prędkością czajnik zagotowuje wodę. Do dziś Kelly Kettle jest głównym elementem każdego biwakowania. Jeśli widziałeś czajnik w akcji, to już wiesz dlaczego!

Nasza firma sprzedaje czajniki na całym świece: USA, Kanada, Wielka Brytania, Skandynawia, Holandia, Niemcy, Rosja, a nawet takie odlegle kraje, jak Japonia, RPA, Korea Południowa i Australia. Używane kiedyś wyłącznie przez wędkarzy Kelly Kettle, są obecnie postrzegane jako niezbędny element wyposażenia kempingowego i są używane przez miłośników sportów na świeżym powietrzu, takich jak kajakarze, wędrowcy po górach, harcerze, myśliwi, ogrodnicy oraz używane jako ważny element surwiwalowy.

Jesteśmy dumni z naszej historii i z niecierpliwością czekamy na Wasze opowieści o czajniku.